1952. Gada Ziemas Olimpiskās Spēles Oslo

Šīs olimpiādes norises vietu vispirms noteica Starptautiskās Olimpiskās komitejas locekļu balsojums, nevis sanāksme. Turklāt šīs ir pirmās ziemas spēles, kas notika pārpildītajā Eiropas galvaspilsētā, kas sacensības padarīja svinīgākas.

1952. gada ziemas olimpiskās spēles Oslo

1952. gada ziemas olimpiskās spēles izpelnījās lielu skatītāju interesi, jo Norvēģija ir neapstrīdama ziemas sporta veidu līdere. Sacensībās piedalījās 30 valstu izlases. Pirmo reizi uz spēlēm ieradās sportisti no Jaunzēlandes un Portugāles. Vācijas un Japānas izlases tika atļautas, VDR komanda atteicās piedalīties. PSRS par SOK dalībvalsti kļuva tikai gadu pirms šīm olimpiskajām spēlēm, un, baidoties no zemajiem rezultātiem, sporta vadība uz Norvēģiju nosūtīja tikai novērotājus.

Līdz spēļu sākumam norvēģi bija uzbūvējuši modernu bobsleja trasi, milzīgu Bisleta stadionu un rekonstruējuši slaveno Holmenkollen tramplīnu. Oslo austrumu daļā tika atvērta unikāla iekštelpu slidotava "Jordan Amphi", kas atbilst visām starptautiskajām prasībām hokeja turnīru rīkošanai.

Centrālās sporta manēžas būvniecības laikā tika ieviesti vairāki tehniski uzlabojumi. Komentētājiem tika nodrošināta mūsdienīga tehnika. Stenda ziemeļu daļa tika nodota žurnālistiem, un tajā bija galdi ar tālruņiem. Zem tribīnēm atradās moderns medicīnas centrs. Vēl viens šo spēļu tehnoloģiskais jauninājums bija datoru izmantošana, lai aprēķinātu slidotāju snieguma rādītājus.

Tika izspēlēti 22 balvu komplekti astoņos sporta veidos - bobslejā, kalnu slēpošanā un ātrslidošanā, kombinētajā slēpošanā, distanču slēpošanā, tramplīnlēkšanā, hokejā un daiļslidošanā. Spēlē-52 pirmo reizi sacensības slēpotāju starpā tika aizvadītas 10 kilometru skrējienā, kurā uzvarēja somiete Lidija Videmana. Bumbu hokejs notika kā izstādes turnīrs.

Olimpiādes varonis bija Norvēģijas ātrslidotājs Hjalmārs Andersens, kurš izcīnīja trīs zelta medaļas. Amerikāņu slēpotājs Andrea Lorenss-Meds un Vācijas bobslejists Andreass Ostlers izcīnīja pa divām zelta medaļām.

Komandu konkurencē uzvarēja sacensību saimnieki ar 16 medaļām, tostarp 7 zelta, 3 sudraba un 6 bronzas medaļām. Godpilno otro vietu ar 11 medaļām ieņēma amerikāņi, trešo - Somijas izlase.